Naar de inhoud
Nieuw & beschikbaar: Oostburg N8 (Moderne literatuur)
inloggen
Lees voor

Dwarslezen: een voorproefje voor seizoen 2026-2027

26 februari 2026

De werkgroepen zijn druk bezig met het schrijven en controleren van de laatste leeswijzers. Hieronder vindt u vast een voorproefje van nieuwe titels voor het komende seizoen.

Dwarslezen: over lot, autonomie en schaamte

De projectgroep Dwarslezen zoekt naar prikkelende verbanden tussen boeken, zodat u in uw leesclub over de grenzen van uw vertrouwde genre kunt kijken. In dit artikel vormen de klassieker van Marcellus Emants, de moderne roman van Nadia de Vries en de biografie van Sheila Sitalsing een indringend drieluik over de vraag: in hoeverre bepalen we ons eigen lot?

Marcellus Emants – Een nagelaten bekentenis (1894)

In deze genadeloze ontleding van een menselijke psyche maken we kennis met Willem Termeer. Hij voelt zich door zijn aanleg en opvoeding niet in staat om aansluiting te vinden bij de maatschappij. Emants beschrijft nuchter hoe Termeer worstelt met de moord op zijn vrouw en de sociale onhandigheid die hem isoleert. Het is een fascinerend portret van een man die zijn leven ziet als een onvermijdbaar lot dat hij lijdzaam moet ondergaan.

Nadia de Vries – Overgave op commando (2025)

De vraag naar persoonlijke autonomie staat centraal in dit boek. Waar Emants de nadruk legt op wat vastligt, onderzoekt De Vries juist het spanningsveld tussen controle en overgave. De jonge vrouw Schelvis overschrijdt morele grenzen in haar zoektocht naar vriendschap en raakt, net als Termeer, steeds verder geïsoleerd. Het roept de vraag op: kiezen we zelf voor onze eenzaamheid, of overkomt die ons?

Sheila Sitalsing – Waar ik mij voor schaam (2025)

Sitalsing voegt een cruciale laag toe: hoe (verkeerde) keuzes van eerdere generaties kunnen doorwerken in het heden. Na de dood van haar moeder ontdekt zij dat haar grootouders collaboreerden met de Duitse bezetter. Door deze pijnlijke familiegeschiedenis te onderzoeken, laat zij zien dat schaamte over het verleden een zwaar lot kan zijn, maar ook dat het zoeken naar de waarheid een daad van autonomie is die de stilte eindelijk doorbreekt.

Deze drie werken tonen dat de waarheid, hoe ingewikkeld ook, essentieel is voor wie we zijn. We hopen dat deze selectie u inspireert tot diepgaande gesprekken in uw leesclub.

Wilma de Water, Werkgroep Klassiekers en lid van de projectgroep Dwarslezen

 

 

 

 

 

Weten welke clubs nog vrije plaatsen hebben en waar een bijeenkomst in de buurt is? Schrijf je in op onze nieuwsbrief en ontvang elke maand tips in je mailbox!

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

meer nieuws